Съзерцателят гледа, но не наблюдава. Вижда, но не се взира. Мисли, без да се замисля. Не се бори за нищо, така че нищо не губи. Той иска да проумее светът, а не да го променя. Защото „Ние сме във времето и времето е в нас. То нас обръща и ние него“. Съзерцателят не агитира, нито убеждава, нито съди, а споделя. Писанията му са нaсочени към него, а не към другите. Чрез тях той иска да разбере себе си. Те са плод на емоциите му, блуждаещите му мисли и на болезненият му опит. Може на някой да не му харесват, но той не твърди, че е прав. Просто пише за нещата, както ги вижда.
