Езикът е въпрос на гледна точка…

май 24th, 2011 от Ворце Публикувай мнение »

Преди известно време, докато пишех някакви статии, посветени на интернет, се зачудих как е коректно да се изпише думата “уебстраница” съгласно българските книжовни норми: уеб страница, уеб-страница или уебстраница. Попитах петима българисти, някои от които изтъкнати учени езиковеди. Получих пет различни отговора, всеки подплатен с доводи от дебрите на лингвистиката.Пред очите ми се разигра задочен, виртуален спор. Вероятно той е имал своите измерения и в реалното пространство.

Моята дилема се реши, когато разбрах, че издаденият през 2002 г. от БАН “Правописен речник на българския език” е фиксирал като правилен вариант “уебстраница”. Явно професорите бяха постигнали съгласие.

Осъзнах обаче че както всичко на този свят, така и езикът е предмет на гледна точка, политика и обществен консенсус. Това положение не е от вчера. Спомнете си как нашите интелектуалци са спорили през Възраждането кои диалекти да залегнат в основата на книжовния ни език.

Така че, когато философстваме за езика, е нужно да се самоопределим политически към “левите” или “десните” лингвисти, или към езиковите “либерали”.

А може и към езиковите “непукисти”. :)

П>С>

Още няколко размисли по повод грамотността, провокирани от днешния празник:

  • Динамиката на технологиите вреди на грамотността.

Бързата кучка слепи ги ражда. Бързото тракане по клавиатурата често води до разместване на буквите в думите или до изпускането им. Но пука ли ти, ако работиш в електронно издание без коректор и трябва да публикуваш 10- 20 новини на ден. Така или иначе мозъкът ти започва да отказва към 14.00, а безсмислиците, които пишеш, са пълни.

  • На БАН не им пука за технологичната динамика.

Мисля, че е крайно време БАН да започне да публикува правописните речници и в електронен вариант, а не само на хартиен носител. Както и да създаде редактори за разпространените текстообработващи програми. Всички опити в тази насока принадлежат на частни софтуерни фирми, някои от които не са на ти с езиковите норми.

Реклама(ция)
  1. Спас Колев казва:

    Речникът от 2002 има екстравагантен уклон към мегасъществителни в немски стил (май включваше дори „дзенбудизъм“). В следващото издание очаквам уебдизайн, уебсървър и уеббраузър…

Публикувай мнение